معرفی کتاب: مدیریت پسماند و بازیافت منابع

اخرین به روز رسانی:

ژوئیهٔ ۲۲, ۲۰۲۴

معرفی کتاب: مدیریت پسماند و بازیافت منابع

این واقعیت که پیشرفت تکنولوژی و توسعه روزافزون آن در تمامی حوزه ها، محیط زیست را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و تولید انبوه پس از انقلاب صنعتی علاوه بر دیگر جانداران حتی حیات خود ما را نیز تحت شعاع قرار داده است، وجدان هر انسانی را که برای زندگی سالم ارزش قائل باشد، وا می دارد که نسبت به مسایل زیست محیطی پیرامونش بی تفاوت نباشد. اما این امر بدون دانش ره به جایی نمی برد و برای اقدام صحیح، دانش صحیح لازم است. یکی از مسائل زیست محیطی مطرح در دنیای امروز و خصوصا در کشورمان، بحث پسماند و زباله است که در بعضی موارد در آستانه خارج شدن از کنترل انسان است. در این خصوص به صورت اساسی نیاز به درک پایه ای مسایل پسماند و زباله که جامعه مدرن با آن روبروست، حس می شود.
در زمینه بحث پسماند کتاب های متعددی در بازار موجود است که متاسفانه غالبا تبلیغی هستند، یا با نگاه تجاری نگاشته و توسط سازمان ها و نهادهای ذی نفع در این عرصه، منتشر شد ه اند. در حوزه کودکان و نوجوانان نیز کتاب های متنوعی با موضوعات ویژه در بحث پسماند موجود است و البته با این که بسیار سودمند هستند اما با توجه به جامعه هدف این کتاب ها در سطح معرفی مانده اند. بقیه کتاب ها در حوزه دانشگاه و بیشتر مختص دوره های آکادمیک و حاوی محاسبات و مسایل مهندسی که شاید برای شهروند علاقه مند، آشنا و یا جذاب نباشد. اما در این میان کتابی که بتواند شهروندان علاقه مند به مطالعه عمیق در این حوزه را راضی کند که صرفا به دیتای ارایه شده در رسانه ها اکتفا نمی کنند و همچنین قصد به وارد شدن به پیچ و خم های آکادمیک ندارند، کتاب «مدیریت پسماند و بازیافت منابع» که توسط اساتید این حوزه در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به فارسی برگردانده شده است، می تواند از گزینه های مناسب باشد. این کتاب برای همه علاقه مندان به مطالعه که حداقل دانش متوسطه و دانشگاهی را دارند قابل استفاده است و منبع پرباری ست که اطلاعات جامع و عمیقی در خصوص روش های نوین و تکنولوژی های روز حوزه پسماند و زباله در مراحل جمع آوری، انتقال و حمل و همچنین الگوهای کاهش در مبدا را در اختیار خواننده قرار می دهد.
کتاب در سیزده فصل که مسایل متنوع پسماند را مانند جمع آوری و حمل و نقل، کاهش از مبدا تولید و بازیافت، دفع بیولوژیکی پسماند، زباله سوزی، پیرولیز و بازیابی انرژی، مدیریت شیرابه و گاز مراکز دفن و مواد زاید خطرناک را پوشش می دهد.

 

نام کتاب: مدیریت پسماند و بازیافت منابع

نویسندگان: راینر- شوارتز- ونگر و کوهرل

مترجم: دکتر محمدرضا صبور ؛ امیر قربان ؛ مهدی قنبرزاده لک

سال انتشار: 1390

ناشر: دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

توسط: مدیر
نوامبر 22, 2019

برچسب ها

بحران پسماند پسماند خط صلح دکتر محمدرضا صبور شماره 103 ماهنامه خط صلح مدیریت پسماند و بازیافت منابع